Agrowczasy u Bogusi
Agrowczasy u Bogusi

atrakcje w okolicy

Lubelskie Stowarzyszenie Agroturystyczne

Gmina: Nałęczów
Adres: Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" S.A. 
Al. Małachowskiego 5, 24-140 Nałęczów
Telefon: +48 81 50 14 356, 50 14 275 
Fax: +48 81 5014608

--------------------------------------------------------------------------------

Nazwa: Uzdrowisko Nałęczów 
Opis skrócony: Nałęczów jest położony na Wyżynie Lubelskiej, stanowi część Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Umiarkowane przewietrzanie, duża wilgotność i nasłonecznienie tworzą specyficzny mikroklimat Nałęczowa.

--------------------------------------------------------------------------------

Opis: Renomę Uzdrowiska stworzyło połączenie tradycji, najnowszych osiągnięć kardiologii, szczególna dbałość o pacjenta. Dobre imię naszego lecznictwa uzdrowiskowego rozsławiło znaną wodę mineralną "Nałęczowianka". "Nałęczowianka" - bogata w cenny dla serca magnez, znakomicie uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu osób narażonych na stres i rekonwalescentów. Nałęczowski mikroklimat i woda to nasze niepowtarzalne uzdrowiskowe tworzywa lecznicze. 


Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" S.A. dysponuje ponad 600 miejscami w obiektach sanatoryjnych i szpitalu uzdrowiskowym, położonych w strefie "A" Uzdrowiska. Większość to pokoje z łazienkami, TV SAT, telefonem. W Kardiologicznym Szpitalu Uzdrowiskowym już kilka dni po operacji serca lub zawale pacjent może rozpocząć intensywną rehabilitację. Tu pacjent ma zapewniony spokój i komfort. Całodobowa opieka medyczna, 8-łóżkowy Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej gwarantują bezpieczeństwo stosowanej terapii. 


Jako unikalny ośrodek w Polsce specjalizujemy się w rehabilitacji pacjentów po transplantacjach serca. Byli Oni przez nas przyjmowani kilka dni po zabiegach wykonywanych w Krakowie przez zespół pod kierunkiem prof. Antoniego Dziatkowiaka. Po pobycie w Nałęczowie, na olimpiadzie pacjentów po przeszczepach w Bad Oyenhausen, zdobyli rekordową ilość 52 medali. 


W każdym obiekcie leczniczym pacjentami opiekuje się wysoko wyspecjalizowany personel medyczny. Korzystne efekty rehabilitacji uzyskiwane są poprzez stosowanie nowoczesnych metod rehabilitacji z możliwością wykonywania badań diagnostycznych: całodobowe monitorowanie EKG metodą Holtera, testy wysiłkowe na bieżni, echo serca-kolor Doppler, badania laboratoryjne.


Oferujemy pełnoprofilową bazę zabiegów balneologicznych: kąpiele CO2, kąpiele perełkowe, natryski (biczowe, wachlarzowe, płaszczowe), masaże podwodne, masaże wirowe kończyn, ciepłolecznictwo, inhalacje indywidualne. Znakomitym uzupełnieniem zabiegów balneologicznych jest fizykoterapia, a więc zabiegi "suche": elektro- i światłolecznictwo oraz masaż klasyczny. 


Interesującą formą lecznictwa uzdrowiskowego jest psychoterapia indywidualna, grupowe seanse muzykoterapii, arteterapia (leczenie przez sztukę np. malowanie), sugestoterapia odchudzająca.

 

Historia Uzdrowiska Nałęczów sięga II połowy XVIII w kiedy to rozpoczęto budowę rezydencji pałacowej Małachowskich. Zastosowano wówczas pierwsze kąpiele lecznicze oraz kuracje pitne w oparciu o wody z krystalicznie czystych nałęczowskich źródeł. Za ich sprawą, a także dzięki specyficznemu mikroklimatowi powstało Uzdrowisko. W 1817 roku prof. Józef Celiński dokonał rozbioru chemicznego wód, porównując je do słynnych zdrojów w Spa. Ten fakt oraz bogactwo złóż borowinowych skłoniła właściciela dóbr nałęczowskich Stanisława Nałęcz Małachowskiego do otwarcia w 1821 roku zakładu leczniczego Łazienki.


W 1878 roku obiekty lecznicze, pałac i park zostały własnością spółki akcyjnej lekarzy-sybiraków: Fortunata Nowickiego, Wacława Lasockiego i Konrada Chmielewskiego. Dzięki nim Nałęczów stał się modnym wśród inteligencji twórczej uzdrowiskiem. Przebywali tu m.in. Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, malarz Michał Andriolli (pochowany na miejscowym cmentarzu) a później - Zofia Nałkowska, Ewa Szelburg-Zarembina, Jan Parandowski i inni.

 
Po II wojnie światowej tradycje lecznicze Uzdrowiska kontynuuje powstałe w 1953 r. Przedsiębiorstwo Państwowe "Uzdrowisko Nałęczów", które wyspecjalizowało się w leczeniu chorób układu krążenia. Ostatnie lata funkcjonowania Przedsiębiorstwa to przede wszystkim podwyższanie standardu obiektów sanatoryjnych i zabiegowych. 


Od 1 stycznia 1999 roku powołano na bazie dotychczasowego Przedsiębiorstwa Państwowego "Uzdrowisko Nałęczów" - Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" S.A. nazwą nawiązujący do historycznego Zakładu Leczniczego wspomnianych lekarzy sybiraków. 


Proces prywatyzacji rozpoczął się komercjalizacją w 1999 roku, kiedy Uzdrowisko przekształcono w spółkę Skarbu Państwa /S.A./ i zakończono 11.01.2002 roku. Wtedy staliśmy się spółką z większościowym udziałem kapitału prywatnego. East Springs International N.V. z siedzibą w Amsterdamie stał się właścicielem 85% akcji Uzdrowiska a pozostałe 15% akcji należy do pracowników. Warto podkreślić, że jesteśmy pierwszym i jedynym dotychczas sprywatyzowanym polskim Uzdrowiskiem. 


Od początku roku 2003 rozpoczęliśmy działalność w zakresie SPA wprowadzając nowe produkty dla tych, którzy chcą się odchudzić, skorzystać z zabiegów, szukają relaksu, ciszy i spokoju. SPA Nałęczów funkcjonuje w oparciu o luksusowy obiekt - Pawilon Angielski z gabinetami odnowy biologicznej i ekskluzywną restauracją.


W roku bieżącym będą uruchomione nowe obiekty: "Termy Pałacowe" z wygodnym hotelem restauracją, i luksusową częścią termalną (basen ruchowy, gabinety masażu, hydromasażu, bicze szkockie i okłady borowinowe) oraz "Atrium" położone w centralnej części parku z basenem Aquatonik o licznych stanowiskach masażu, sauną suchą i mokrą, jedynym w Polsce basenem białego błota, salonem urody pracującym na markowych kosmetykach, siłownią, kręgielnią, bilardem i kawiarenką. Naszymi największymi atutami są: indywidualne podejście do każdego klienta oraz bogata oferta zabiegów wodnych, fizykalnych, rehabilitacji ruchowej i powszechnie stosowany masaż klasyczny. 


Dzięki pozyskaniu inwestora strategicznego w postaci nowego właściciela możliwy jest dynamiczny rozwój naszego Uzdrowiska i znaczna rozbudowa bazy zabiegowej. Naszym zamierzeniem jest stworzenie nowej jakości w polskim lecznictwie uzdrowiskowym, wypromowanie SPA Nałęczów jako miejsca, w którym nasz Gość będzie czuł się wyjątkowo. Obecnie dysponujemy ponad 600 miejscami sanatoryjnymi w pokojach 1-,2- i 3-osobowych z telefonem i TV SAT, z łazienką i wc. Sale do ćwiczeń, część gabinetów fizykoterapeutycznych oraz jadalnia z możliwością wyżywienia dietetycznego kuracjusz ma na miejscu w "swoim" obiekcie sanatoryjnym. Pełen zakres zabiegów fizykoterapeutycznych i wodnych oferujemy w specjalnie przeznaczonych do tego celu obiektach. 


Niewątpliwymi atrakcjami Uzdrowiska Nałęczów jest Pijalnia Wód Mineralnych i Palmiarnia oraz Pałac Małachowskich, gdzie ogniskuje się życie kulturalne i towarzyskie Nałęczowa.

 

Powrót